Poruka žena koje su preboljele moždani udar
"Moždani udar može se spriječiti, vodite brigu o svojem zdravlju!“
Ana-Maria, Željka, Katica, Ivana, Manuela i Karla sudjeluju u akciji Dan crvenih haljina kako bi svojim iskustvom upozorile na posebnosti moždanog udara u žena. Svaka od njih se, navode iz akcije, na svoj način nosila s teškom bolešću i njenim posljedicama.
Ove hrabre žene, u dobi od 25 do 50 godina, svojim iskustvom ukazuju na činjenicu kako se moždani udar može dogoditi svakome, bez obzira na životnu dob.
Sudjelovanjem u akciji Dan crvenih haljina one ponajprije žele poručiti svim ženama da brigom o sebi mogu utjecati na veliki dio čimbenika koji predstavljaju rizik za moždani udar.
Pravilnom prevencijom i promjenom načina života može se spriječiti čak 80% moždanih udara, a glavni rizici na koje možemo utjecati su:
- krvni tlak
- šećerna bolest
- povišene masnoće
- prekomjerna tjelesna težina
- fizička neaktivnost
- te pušenje i alkohol.
Tipični znakovi moždanog udara kod žena
Mogućnosti liječenja moždanog udara su danas vrlo napredne i učinkovite, no temelje se na ranom prepoznavanju znakova i pravovremenom dolasku u medicinsku ustanovu, kaže neurologinja prof. dr. sc. Zdravka Poljaković.
Dodaje kako je jedan od najvažnijih ciljeva akcije "edukacija o prepoznavanju znakova moždanog udara radi što bržeg i točnijeg obavještavanja službi hitne pomoći."
"U žena se, osim tipičnih znakova moždanog udara poput smetnji govora i slabosti jedne polovice tijela, češće može dogoditi i poremećaj svijesti, slabost obje strane tijela, zbunjenost… To su znakovi koji se rijetko viđaju u muškoj populaciji, a ključni su za rano prepoznavanje moždanog udara.“, kaže neurologinja prof. dr. sc. Zdravka Poljaković.
Javnozdravstvena akcija Dan crvenih haljina u cilju podizanja svijesti o specifičnostima moždanog udara u žena provodi se u organizaciji Hrvatskog liječničkog zbora – Hrvatskog neurološkog društva i Hrvatskog društva za spolne razlike u neurološkim bolestima.
Ilustracija: Petra Huzjan
Foto: Zvonimir Ferina