Moždani udar kod žena


Piše: Jelena Bartolović Vučković, prof. logoped
Moždani udar je jedan od vodećih uzroka smrti i invaliditeta u Europi. Procjenjuje se kako u svijetu svakih 5 minuta jedna osoba doživi moždani udar, koji kod preživjelih osoba ostavlja različita neurološka oštećenje, a trećina preživjelih osoba postane ovisna o tuđoj pomoći.
Iako je učestalost moždanog udara među spolovima podjednaka, zanimljiv je podatak kako je u populaciji 18 do 44 godine češći kod žena nego kod muškaraca.
Moždani udar peti je uzrok smrti kod žena, a prema nekim saznanjima, 1 od 5 žena će doživjeti moždani udar u dobi od 55 do 75 godina.
Rizični faktori za obolijevanje od moždanog udara su:
- povišeni krvni tlak,
- fibrilaciju atrija (nepravilan rad srca),
- dijabetes,
- povećani kolesterol,
- migrene,
- manjak fizičke aktivnosti,
- pušenje,
- učestala konzumacija alkohola.
Specifični rizici kod žena
Uz nabrojane, kod žena su prisutni dodatni rizični faktori za pojavu moždanog udara - posebice u mlađoj životnoj dobi. Specifični rizici od moždanog udara posljedica su tako spolnih karakteristika žena te načina života.
Trudnoća, korištenje oralne kontracepcije, hormonske terapije u menopauzi - sve ove uobičajene terapije i stanja za žene u dobi od 18 do 44 godine mogu uzrokovati povećani rizik za pojavu moždanog udara.
Prema istraživanjima, estrogen koji se nalazi u pojedinim kontracepcijskim pilulama i u nadomjesnoj hormonskoj terapiji kod menopauze povećava rizik za pojavu moždanog udara unutar prve godine uzimanja terapije.
Smatra se kako je razlog vrijeme potrebno za uspostavljanje hormonske ravnoteže u tijelu. I prirodna izloženost estrogenu, odnosno duljina trajanja reproduktivnog perioda žene (od prve menstruacije do menopauze) povezana je s rizikom od moždanog udara. Tako žene koje su dobile mjesečnicu ranije ili kasnije od uobičajenog (prije 10 i nakon16 godine života), kao i one koje su ušle ranije u menopauzu (prije navršene 44 godine života) imaju veći rizik za pojavu moždanog udara.
Trudnoća i moždani udar
Za trajanja trudnoće i neposredno nakon poroda (do 12 tjedana) učestalost moždanog udara je 3 puta češća nego kod žena iste dobi koje nisu trudne.
Povišeni krvni tlak
Povišeni krvni tlak je opće poznati rizik za pojavu moždanog udara, od njega boluje svaka peta žena, a samo 1 od 4 ima adekvatnu medicinsku terapiju. U trudnoći se povišeni krvni tlak javlja kod 12% trudnica, a može se javiti i kod žena koje prije nisu imale problema s tlakom.
Preeklampsija je stanje koje karakterizira jako izraženi povišeni krvni tlak (hipertenzija) i povišene vrijednosti proteina u mokraći tijekom trudnoće. Može se prepoznati i kroz dodatne simptome kao što su teškoće s vidom, glavobolje, naticanje ruku i lica. Kod jako teških oblika preeklampsije mogu se javiti napadaji slični epileptičkima i onda se to stanje naziva eklampsija koja je rizik za pojavu moždanog udara.
Ukoliko žena tijekom trudnoće ima jedno od ova dva stanja i nakon trudnoće spada u rizičnu skupinu za oboljenje od moždanog udara.


Tijekom trudnoce odredeni broj žena razvije stanja kao što su hipertenzija, preeklampsija/ eklampsija ili gestacijski dijabetes koji posljedicno mogu biti rizicni faktor za pojavu moždanog udara.
Gestacijski dijabetes
Gestacijski dijabetes javlja se kod 1 od 10 trudnica, uz utjecaj na trudnoću i razvoj ploda može biti rizičan čimbenik za povišen tlak tijekom trudnoće, kao i kardiovaskularne bolesti i moždani udar nakon trudnoće.
Dobra vijest je da se kvalitetnom i zdravom prehranom tijekom trudnoće može kontrolirati, a nakon poroda se razina u krvi najčešće vraća u uredne okvire.
Promjene u kardiovaskularnom sustavu
U trudnoći su specifične promjene u kardiovaskularnom sustavu tijekom trudnoće - volumen srca se poveća za do 50%, ubrzaju se otkucaji srca, povećana je cirkulacija i vjerojatnost pojave krvnih ugrušaka.
Pojava krvnih ugrušaka tijekom trudnoće može biti posljedica i smanjenog kretanja, oticanja ekstremiteta (ponajviše nogu i stopala) koji uzrokuju smanjenu cirkulaciju i samim time veći rizik začepljenja krvnih žila.
U trećem tromjesečju trudnoće tijelo samostalno proizvodi spojeve koji uzrokuju brže zgrušavanje krvi kako bi se reducirala količine krvarenja tijekom poroda.
Također, opći imunitet žene tijekom trudnoće se mijenja i pada što tijekom rane trudnoće i postpartuma predstavlja još jedan rizičan faktor.
Kako smanjiti rizik pojave moždanog udara?
Iako su rizični faktori za oboljenje od moždanog udara brojni, postoje i vrlo važni i efikasni načini prevencije.
Briga za vlastito zdravlje i kontroliranje visokog krvnog tlaka, mediteranska prehrana, svakodnevna fizička aktivnosti, kao i prestanak konzumacije alkohola i nikotinskih proizvoda smanjuju rizik. Tako kod osoba koje su već doživjele moždani udar, prevencija pojave ponovljenog moždanog udara ako se slijede savjeti za prevenciju smanjuje rizik čak za 80%.
Kada spomenemo fizičku aktivnost kao prevenciju svi se prvo sjetimo dugih treninga i kako za to nemamo vremena, no prema novim spoznajama za osobe mlađe od 60 godina dovoljno je napraviti 5000 koraka, a za starije od 60 samo 3000 koraka u danu kako bi smanjili rizik od moždanog udara.
Stoga slijedeći puta kad krenete do trgovine, na druženje s prijateljima, probajte ići pješice ili parkirajte vaš automobil malo dalje jer i to već čini razliku za vaše zdravlje.
Literatura:
Stroke in Women: A Review Focused on Epidemiology, Risk Factors, and Outcomes. Cindy W. Yoon,a Cheryl D. Bushnel. Journal of Stroke 2023;25(1):2-15. Published online: January 31, 2023. DOI: https://doi.org/10.5853/jos.2022.03468