Kako učinkovito iskoristiti kratak zimski dan? - Biram zdravlje
Biram Zdravlje logo

Kako učinkovito iskoristiti kratak zimski dan?

shadow illustration

Kao da smo se još jučer preplanuli izležavali na plaži! Najveća briga nam je bila kad ćemo se “baciti” u more i gdje kupiti jeftinije breskve, jer su bezobrazno skupe blizu plaže!

Zima već kuca na vrata i dani postaju sve kraći.

Budimo se po mraku, vraćamo se kući po mraku. Hvata nas depresija. Nema sunca = nema ni vitamina D. Kada bismo se barem mogli kao medo zavući u špilju i odspavati zimski san – od, recimo 12. do kraja 3. mjeseca. To bi bilo divno, ali nismo medvjedi, život je okrutan i moramo se snaći kako god znamo. Zabundajte se, krećemo!

Imam osjećaj da će vam se ovo svidjeti! Energičnost zimi možete vratiti u obliku vaše najdraže aktivnosti: hrane! 
Nabrojat ćemo vam nekoliko namirnica koje vaše tijelo doslovno napajaju energijom – shvatite ih kao posebno i jako fino zimsko gorivo!

Već i ptičice na grani znaju kako treba jesti sezonsku hranu. Jesen je vrijeme pripremanja zimnice, kuhanja juhica i paljenja pećnica (jer se ljeti otopite kraj navedene). Trebamo birati hranu koja nas “grije” – odnosno zadržava toplinu u tijelu. Kad smo “zagrijani” – učinkovitiji smo, zar ne?

Ima glavu kao…

Bundeva nije samo nešto što rezbarimo jedan dan u godini. Ona je bogat izvor beta karotena i snažan podizač imuniteta. Ima vrlo malo kalorija, zasitna je i lako probavljiva – stoga je idealna i za mršavljenje.

Nemoj misliti na sarmicu!

Teško je ne misliti na sarmu kad je obično spremamo u najvećem loncu koji imamo da nam traje barem tjedan dana! Jedno od najdražih jela zimi upravo je sarma! Znate li koliko je zdrava?
Kupus ili zelje pomaže mršavljenju, čisti organizam, jača imunitet i poboljšava probavu. Ne samo to – poboljšava i koncentraciju! Sto grama sirovog kupusa sadrži čak 42 mg vitamina C. Društvo mu prave vitamin A i folna kiselina te minerali: magnezij, željezo, fosfor, kalcij, kalij i natrij.

shadow illustration

Smočnica puna teglica

Sada je pravo vrijeme za suho voće i džemove! Zimi nemamo poseban izbor voća, koji su inače najbolje “gorivo” i izvor energije, osim naravno južnog voća, koje je bolje ne jesti ili jesti u malim količinama. Naime, voće dolazi najčešće iz tropskih krajeva, hladi organizam, što nam tijekom zime zaista nije potrebno. Najbolje je jesti suho voće te različite džemove i pekmeze. Suho voće osim svoje slatkoće sadrži i velike količine minerala poput željeza i kalcija.

Polaziš ulicom i čuješ pucketanje i miris…

Kesteni pripadaju skupini orašastih plodova, no od svojih se rođaka (oraha, badema i lješnjaka) razlikuju nižim udjelom masti i visokim udjelom škroba te jedini sadrže vitamin C. Imaju visoku energetsku vrijednost i pomažu kod probavnih tegoba.

Dodatno…

Adekvatne izvore energije možemo naći u svakom godišnjem dobu. Ali jabuke koje rastu u supermarketu nisu ni približno isto što i one koje rastu na stablu! Pazite što i kada kupujete! Priroda se pobrinula za to da u svako doba imamo što za jesti. Upravo u toj hrani nalazi se što tijelu najviše treba. Energizirajte se…

Evo još nekoliko prijedloga za vaš jelovnik: korjenasto povrće, kupus, brokula, korijen peršina, mrkva, luk, repa, mahunarke i žitarice. Jedite što više juhica, čušpajza i variva. Mahunarke i žitarice čine važan dio zimske prehrane i neophodan izvor bjelančevina. I jedna zanimljivost za kraj: jeste li znali da kelj ima više vitamina C od naranče?

Dobar tek!